Problem ten dotyczy aż 25% kobiet w wieku rozrodczym, i choć przypadłość ta jest bardzo częsta, nasza wiedza na temat mięśniaków macicy i polipów szyjkowych wciąż pozostawia wiele do życzenia. Co każda kobieta powinna wiedzieć na temat tej przypadłości? W jaki sposób musimy postąpić w chwili, gdy dostrzeżemy u siebie niepokojące objawy mogące świadczyć o tym problemie?
Mięśniaki macicy i polipy szyjkowe: jak objawia się ten problem?
Mięśniaki macicy i polipy szyjkowe są łagodnymi zmianami, które mogą się bardzo długo rozwijać bez wywoływania widocznych objawów. Z czasem jednak pojawiać zaczynają się pierwsze symptomy, których żadna kobieta nie może lekceważyć. Ból w jamie brzusznej lub ból kręgosłupa w odcinku krzyżowym, bolesne stosunki oraz uczucie ucisku na jamę brzuszną – oto pierwsze objawy, które powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie. Niepokojącym symptomem są też zbyt długie i zbyt obfite miesiączki, trudności z oddawaniem moczu oraz upławy, które dość często towarzyszą problemom z mięśniakami i polipami. Ponieważ takie zmiany mogą z czasem doprowadzić do poważnych problemów z płodnością, sprawą bardzo ważną staje się rozpoczęcie w porę odpowiedniego leczenia.
Co warto wiedzieć na temat rozwoju choroby?
W przypadku polipów szyjkowych, atakujących szyjkę macicy, choroba przebiega w dość typowy sposób. Z fragmentów błony śluzowej i tkanki łącznej tworzą się gładkie naroślą, znane właśnie jako polipy szyjkowe. Ich pojawienie się wiąże się z takimi problemami, jak wycieczki z pochwy oraz obfite miesiączki.
A jak wygląda sytuacja w przypadku mięśniaków macicy? Tu sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana. To łagodne guzy, które rozwijają się stopniowo w ścianie macicy. Skąd biorą się takie zmiany? Na to pytanie lekarze, mimo wieloletnich badań, wciąż nie są w stanie udzielić wyczerpujących odpowiedzi, choć spory wpływ na pojawienie się mięśniaków mają estrogeny. Jak uciążliwym problemem są mięśniaki macicy? Tu wiele zależy od ich rozmiarów. Im większe mięśniaki, tym więcej dolegliwości związanych z ich obecnością. Co można zrobić, by poprawić sobie nastrój i złagodzić dolegliwości towarzyszące mięśniakom?
Współczesna medycyna w walce o zdrowie kobiet
Ponieważ polipy szyjkowe i mięśniaki macicy są źródłem silnego bólu, wiele pacjentek w pierwszej kolejności skupia się na walce z tym problemem. nie możemy jednak zapominać o tym, iż w przypadku takich schorzeń niezbędne staje się profesjonalne leczenie. Jakie metody walki z polipami i mięśniakami stosowane są najczęściej? Jeśli mięśniaki nie są zbyt duże, wystarczającym rozwiązaniem jest leczenie farmakologiczne, a dokładniej – terapia antyestrogenowa. W chwili, gdy mięśniaki przybierają większe rozmiary i sprawiają pacjentce wiele problemów, lekarze decydują się na operację. Głównym jej celem jest wycięcie mięśniaka w taki sposób, by nie naruszyć macicy, choć zdarzają się sytuacje, w których najlepszym rozwiązaniem okazuje się usunięcie całej macicy.
Mięśniaki macicy i polipy szyjne nie są wprawdzie groźnymi zmianami, mogą jednak sprawić wiele problemów każdej z nas. Dla młodych kobiet mogą się okazać przeszkodą na drodze do macierzyństwa, dla kobiet starszych – przyczyną bólu i wielu niedogodności. Warto więc skonsultować się z lekarzem w chwili, gdy niepokojące objawy zaobserwujemy u siebie. Im wcześniej zaczniemy terapię, tym większych problemów ze zdrowiem będziemy mogły sobie zaoszczędzić.