Poród a nacinanie krocza

Poród naturalny to ogromne wyzwanie dla każdej kobiety, które bywa bardzo ciężkim przeżyciem. Rutynowe nacięcie krocza, to zabieg, który jak się okazuje wciąż jest wykonywany w wielu przypadkach porodów siłami natury.

Jaki jest podstawowy cel nacinania krocza podczas porodu? Przede wszystkim jego ochrona przed zbyt dużym rozciągnięciem, które w efekcie mogłoby doprowadzić do rozerwania krocza. Drugim, równie ważnym elementem, który determinuje wykonywanie zabiegu, jest sama ochrona dziecka, a konkretnie jego główki przed potencjalnymi urazami ze strony tkanek dna miednicy.

Czy nacięcie krocza jest niebezpieczne dla zdrowia kobiet? Zabieg nacięcia krocza jest powszechnie wykonywany podczas sporej liczby naturalnych porodów. Badania nie stwierdzają, aby mogły one doprowadzać do zagrożenia zdrowia, czy życia kobiety, np. za pomocą niekontrolowanego rozdarcia tkanek krocza. Okazuje się ponadto, że zabieg nacięcia krocza o 1/3 zmniejsza ryzyko poważnego urazu. Większość mitów związanych z zabiegiem, nie znajduje swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości.