Termin porodu: życiowa zagadka

Dla każdej kobiety – matki jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu jest ciąża oraz poród. Choć każda kobieta w chwili uzyskania pewności, że jest w ciąży, chciałaby znać dokładny termin porodu, jego określenie nie jest wcale taką prostą sprawą. Termin porodu obliczony przez lekarza tylko w nielicznych przypadkach pokrywa się z rzeczywistością. Dlaczego tak się dzieje? Ustaleniem terminu zajmuje się fachowiec, jednak nawet najlepszy lekarz – położnik stawia mylne prognozy. W ustaleniu terminu pomagają mu liczne badania, w tym badanie USG, jednak nawet ono nie jest w stanie zagwarantować skuteczności. Nie oznacza to, że badania są źle wykonane lub nieskuteczne. Należy pamiętać, że płód nie zawsze ma „standardowe” rozmiary, a na wielkość płodu wpływa wiele różnorodnych czynników. To one mogą wprowadzać w błąd lekarza wykonującego badania i mylnie wpływać na jego wyniki.

Sporym problemem jest przedwczesny poród, który niesie wiele zagrożeń dla dziecka. Nie jest ono jeszcze w stanie samodzielnie funkcjonować, a największe problemy dotyczą oddychania. Z tego też powodu wcześniaki umieszczane są w inkubatorach. Na przedwczesny poród wpływać może stan zdrowia matki, stres lub zbyt silne zmęczenie. Warto też pamiętać, że choć ciąża trwa 266 dni, wiele dzieci rodzi się z kilkudniowym opóźnieniem lub wyprzedzeniem. Główny wpływ na to ma indywidualny rozwój dziecka oraz tempo jego rozwoju. Są to cechy, których nawet najlepszy lekarz - położnik nie jest w stanie całkowicie przewidzieć. Maluchy potrafią zaskoczyć nawet najlepszych specjalistów. Większość kobiet rodzi pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży, i choć rozpiętość jest tu spora, w każdym z tych przypadków poród uznaje się jako „terminowy”.

Istnieje też wiele czynników, które przyspieszają lub opóźniają poród. Może on nastąpić szybciej w przypadku niedożywienia, wystąpienia ciąży mnogiej oraz anemii. Termin porodu może się opóźnić w przypadku problemów związanych z budową macicy, jednak w zdecydowanej większości przypadków dziecko po terminie rodzi się z powodu wolniejszego tempa rozwoju. Wiele pań borykających się ze zjawiskiem przenoszonej ciąży stara się przyspieszyć termin porodu. Jedne stosują lewatywy, inne sięgają po wywar z liści malin. Metodą, która nie jest zalecana i którą lekarze odradzają ze względu na zdrowie dziecka, jest stosowanie ostrych przypraw. Najbardziej profesjonalne metody przyspieszenia porodu są stosowane w szpitalu, a o ich wyborze decyduje lekarz – położnik.

Równie niebezpiecznym zjawiskiem jest zbyt wczesny poród. Najgroźniejsze są te sytuacje, gdy dziecko rodzi się przed 28. tygodniem ciąży. Dla wcześniaków największym problemem są zbyt słabe płuca, z których to powodu dziecko nie jest w stanie samodzielne oddychać. Wiele wcześniaków ma już do końca życia problemy ze zdrowiem, dlatego tak ważne jest hamowanie przedwczesnego porodu.