Wątroba: niezwykły narząd i jego rola
Jest skomplikowanym narządem trawiennym, który zadziwia zarówno swymi rozmiarami, jak i wielofunkcyjnością. Wątroba nie bez powodu bywa określana mianem filtru, który oczyszcza nasz organizm z toksyn, oraz laboratorium, w którym dochodzi do wielu istotnych procesów chemicznych. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat tego wyjątkowego narządu?
Wątroba i jej budowa
Największy i najbardziej skomplikowany narząd trawienny w naszym organizmie, ukrywa się pod prawym łukiem żebrowym. Narząd ten jest bardzo dobrze ukrwiony, co ma istotny wpływ na jego budowę oraz wagę. A ta potrafi być zaskakująca. W przypadku mężczyzn wątroba może ważyć nawet do 1700 g, w przypadku kobiet – do 1500 g. A jak zbudowana jest wątroba? Ten wielki narząd dzieli się na kilka płatów – mniejszych części. Można zatem mówić o płatach prawym i lewym (są to płaty większe) oraz o płatach czworobocznym i ogoniastym (są to płaty mniejsze). Ważnym punktem jest też pogranicze płata prawego i lewego. To właśnie tu znajduje się wnęka wątroby – miejsce, w którym znajduje się ogromna ilość naczyń, nerwów oraz przewodów żółciowych.
Jaką rolę spełnia w naszym organizmie wątroba?
Sprawnie działająca wątroba jest narządem, który pełni funkcję detoksykacyjną, metaboliczną, filtracyjną oraz magazynującą. Głównym zadaniem tego narządu jest filtracja krwi, a dokładniej – usuwanie z niej szkodliwych toksyn. W wątrobie zachodzi też bardzo ważny proces, polegający na przekształcaniu poszczególnych składników odżywczych w energię, której nasz organizm potrzebuje do działania. Nie są to jeszcze wszystkie zadania, z jakimi musi się uporać nasza wątroba. Narząd ten odpowiada przecież i za wytwarzanie odpowiednich ilości żółci, i za przekształcanie cukrów prostych w glukozę. W wątrobie jest syntetyzowany cholesterol oraz niektóre czynniki krzepnięcia krwi. Wątroba neutralizuje toksyny, ma istotny wpływ na nasze hormony, odgrywa też bardzo ważną rolę w procesie termoregulacji. Warto też pamiętać, że narząd ten odpowiedzialny jest za magazynowanie tak ważnych dla człowieka witamin, jakimi są witaminy A, D, E oraz B12. W wątrobie magazynowane jest też żelazo oraz inne pierwiastki, bez których nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.
Wątroba to wyjątkowo ważny narząd, warto zatem o nią zadbać możliwie jak najlepiej. By mogła ona funkcjonować w prawidłowy sposób, nie trzeba wiele. Wystarczy nie narażać jej na zbędny kontakt z toksynami, znajdującymi się m. in. w alkoholu oraz w wysoko przetworzonej żywności.