Każdego dnia nasza wątroba musi radzić sobie z szeregiem ważnych zadań, a to oznacza dla niej sporo zagrożeń. Kontakt z toksynami i bakteriami sprawia, że nasza wątroba – narząd niezwykle ważny dla naszego organizmu – sama zaczyna chorować. Jednym z poważniejszych problemów jest zapalenie wątroby – choroba groźna i podstępna, w przypadku której podjęte w porę leczenie staje się sprawą bardzo ważną.
Objawy, których nie można ignorować
Ponieważ zapalenie wątroby jest chorobą mogącą prowadzić do poważnych konsekwencji, już pierwsze jej objawy powinny nas skłonić do odwiedzenia lekarza. Jakich symptomów nie możemy ignorować? Bóle pojawiające się z prawej strony brzucha, utrata apetytu, nudności oraz wymioty – oto dość częste objawy, które mogą świadczyć o początku poważnych problemów związanych z wątrobą. Inne symptomy, pojawiające się już w chwili, gdy choroba jest dość zaawansowana, to gorączka oraz żółtaczka. W jaki sposób można walczyć z tą chorobą?
Gdy zaczyna boleć wątroba…
Gdy wątroba zaczyna boleć, koniecznie powinniśmy udać się do lekarza. To on sprawdzi, jakie są przyczyny naszych problemów, on też pomoże nam w wyborze najlepszej w danym przypadku terapii. Każdy z nas powinien jednak samodzielnie zatroszczyć się o tak ważne sprawy, jakimi są kwestie związane z utrzymaniem higieny osobistej oraz unikanie tych czynników, które mogą nasilać dolegliwości związane z wątrobą. A jakie czynniki mogą sprzyjać pojawieniu się tej choroby? Wiadomo, że na problemy tego typu wpływają przede wszystkim wirusy, które trafiają do naszego organizmu m. in. wraz z zanieczyszczoną wodą oraz brudnym jedzeniem. Warto też pamiętać, że na zapalenie wątroby w większym stopniu narażone są te osoby, które zbyt często sięgają po różnego rodzaju leki lub zbyt często zaglądają do kieliszka.
Współczesna medycyna w walce z zapaleniem wątroby
Na czym polega leczenie tej choroby? W większości przypadków lekarze rezygnują z leczenia farmakologicznego, zalecają za to pacjentom dokonanie kilku zmian w stylu życia oraz w menu. Nieco inaczej wygląda sytuacja w chwili, gdy za problemy z wątroba winę ponoszą bakterie lub grzyby. W takim przypadku lekarze koncentrują się na pokonaniu tej choroby, która doprowadziła do problemów z wątrobą. Interferon, czyli białko, które naturalnie występuje w organizmie, jest wykorzystywany dopiero w chwili, gdy zapalenie wątroby okaże się chorobą o charakterze przewlekłym.
Zapalenie wątroby jest jednym z tych schorzeń, których ignorować nie można. Im wcześniej podjęte zostanie leczenie, im wcześniej ustalone zostaną przyczyny problemów – tym lepiej dla pacjenta. Pamiętajmy, że wątroba jest narządem niezwykle ważnym, zatem każdy z nas powinien jej w porę zapewnić maksymalną ochronę.